Otevřené nože

Aktualizováno 1.4.2019
.
 

Na Aukru byl v roce 2014 nabídnut k prodeji nůž s pevnou čepelí, který je následujících čtyřech fotografiích. Na noži je vyleptán znak se skautskou lilií, položenou na lipovém listu. Konzultoval jsem tento znak s odborníky na skautskou problematiku. Ti potvrdili, že se nejedná o oficiální skautský znak a zároveň sdělili, že není známo, že by ho používalo nějaké lokální skautské uskupení. Vedle tohoto je vyleptána značka Mikovu. Není však známo, že by takovýto nůž Mikov někdy vyráběl. Ostatně sám nůž vypadá jako napůl amatérsky vyrobený - čepel včetně leptu a záštita, avšak prstenec na rukojeti vypadá spíš jako profesionální výrobek.  Pokud by nůž byl celý podomácku vyrobený, nebo bylo použito rukojeti s prstencem z továrně vyrobeného nože a doplněna čepel s leptem a záštita, naskýtá se otázka, proč by amatérský výrobce použil na čepeli značku Mikov. Mimo to je  značka Mikovu i lilie dosti profesionálně vyleptána je otázka, zda by takto amatér dokázal lept vytvořit. Z mého pohledu se naskýtá možnost, že se jedná se o prototyp nože, který nebyl nikdy vyráběn a jaksi "unikl" z továrny. 

Pokud by tomu tak bylo, naskýtá se otázka, kdy byl vyroben.  Vzhledem k tomu, že činnost skautské organizace byla ukončena v roce 1950 a Mikov vznikl v roce 1955, musel by prototyp být vyroben v době od obnovení organizace až do jejího opětovného skončení, tedy v období  od března 1968 do cca poloviny roku 1970. Jak to doopravdy je, toť otázka. Pomoci by mohl pamětník.

 
 

Nůž vyfotografovaný při návštěvě Mikovu v roce 2006, kde byl v krabici s mnoha jinými starými noži. Ani u tohoto nejsem schopen doložit, že byl v prodeji. Lept na čepeli - umístění obrázku a značky - je stejný jako u předešlého nože, což podporuje domněnku, že i předešlý nůž pochází z Mikovu.

Sklenářský nůž s dřevěnými střenkami. 

Převzato z Aukra, foto vlada55.

Mikov turistik. Nůž s pevnoučelí  a černou plastovou rukojetí zakoupený v sedmdesátých letech minulého století.  Celková délka čepele je 209 mm. Délka rukojet je  100 mm, délka čepele ja 109 mm, max. šířka 20 mm a tloulka čepele činí 2,4 mm.

Foto Pavel Formánek, NOŽE-CZ