POLDI

Aktualizováno 27.11.2020

Občas se lze setkat s noži značenými na čepeli POLDI. Je otázkou kdo je výrobcem těchto nožů. Lze předpokládat, že nože neprodukoval výrobce oceli, ale že je jako reklamní pro Huť Poldi někdo vyráběl. Jako nejpravděpodobnější, se jeví že výrobcem byla některá mikulášovická nožířská firma. 
 
V roce 2020 byly v aukci na Aukru nože značené jako POLDI.  Šlo o nože s pevnou čepelí, které  evidentně nebyly vyráběny pro firmu POLDI.

Huť Poldi

(Kladno, Česká republika)

V roce 1893 patentována ochranná známka s profilem ženské hlavy.

V roce 1910 patentována nerez ocel Poldi Anticorro.

Huť Poldi byla založena v r. 1889 na východním okraji Kladna. Jméno získala na počest zakladatelovy manželky Leopoldy Wittgensteinové. - Od samotného založení byla určena především pro výrobu ušlechtilé oceli. Již od r. 1891 byla kelímková ocel vyráběna duplexním pochodem z pevné martinské vsázky. Vyráběly se zde chromové a wolframové oceli pro nástroje i niklové a chromniklové oceli pro strojové součásti.

Jako první ocelárna v Rakousku zavedla výrobu ušlechtilé oceli a jako jedna z prvních elektrické tavení oceli.

V roce 1910 zde byla vynalezena niklová nerezavějící ocel značky Anticorro.

Od r. 1915  byla v provozu Frickova pec, tehdy největší indukční pec na světě. Za 2. světové války byla postavena nová ocelárna s obloukovými pecemi a dvě válcovny. V r. 1946 převzal majetkovou podstatu většiny Poldiny hutě, a. s., národní podnik Spojené ocelárny (SONP). V r. 1975 byla výroba převedena do nového závodu na Dříň. - Po r. 1989 dochází k rozpadu velkého podniku a vzniká v areálu řada menších závodů. V tradiční výrobě zde pokračují především Strojírny Poldi, s r.o., Beznoska s. r. o. a od listopadu 1999 Poldi Hütte s.r. o.

Citováno z © 1993-2014 Středočeská vědecká knihovna v Kladně


Dvouželízkový zavírací nůž se střenkami z umělé perleti.

Foto Pavel Formánek - NOŽE-CZ

Tříželízkový zavírací nůž se střenkami z umělé perleti.

Foto   Michal Ďuriš

 

Dvouželízkový zavírací nůž se střenkami z umělé perleti.

Fotografii poskytl Miroslav Sklenička 

Dvouželízkový zavírací nůž se střenkami z  korozivdorné oceli (ANTICORRA) Zdobenými gilošováním..

Fotografii poskytl Miroslav Sklenička 

Fotografii poskytl Miroslav Sklenička 

Zavírací nůž vyrobený k příležitostipadesáti let trvání firmy POLDI (1889 - 1939).
Fotografiie převzata z Aukra.
Na Aukru byly v roce 2020 nabnízeny v aukcích nože s označením POLDI které evidentně nebyly vyráběny pro firmu. Jedná se o  řemeslnou výrobu pro soukromou osobu, případně o dodatečně označený nůž tovární výroby.