Vinařství,vinařské nože a nůžky, kosíř, knýp.
Převzato z
Na základě současných znalostí nelze říci kdy a kde se první vinařský nůž zrodil. Je však doloženo, že již 4. tisíciletí před naším letopočtem byla ve staré Asýrii vinná réva pěstována ve stromovitých tvarech. K vytvoření takového tvaru je třeba odstraňovat její dlouhé výhony, což podmiňuje existenci nějaký nástrojů s čepelí vhodných k takovým úkonům. Jedním z možných nástrojů, ze kterých se mohl vinařský nůž vyvinout jsou železné srpovité nástroje s tulejkou pocházející z archeologických nálezů z řecké kulturní oblasti v Malé Asii z 5. – 4. století před n. l. Tyto nástroje byly používány k osekávání větví listnatých stromu, které pak sloužily jako krmivo a podestýlka dobytka.
Nůž, který byl používán prokazatelně k řezu vinné révy je nůž se zvláštním výběžkem, tzv. securis (sekuris), na hřbetu nože. Ani zde nepanuje jednotný názor kde nůž vznikl. Jeho vynález je přisuzován Řekům, ale panuje i názor, že nůž byl vynalezen v průběhu 1. století před n.l. v Římské říši.
Vinařské nože z archeologických nálezů z území bývalého Československa jsou mnohem mladší. Ze 7. – 8. stol. našeho letopočtu je nůž nalezený v Moravském Svatém Jánu na Slovensku, poblíž hranic s ČR a z 9.stol. n. l. pochází nůž z hradiště Staré Zámky u Líšně. Oba nože mají securis a je tedy jisté, že se jedná o nože vinařské.
Oba typy nožů, se securis i bez něho byly obdobně jako v jiných částech Evropy používány souběžně a to až do konce 19. století. Typ nože bez securis byl na Moravě lidově nazýván kosíř a později též knýp.
Koncem 19. století začaly být po staletí používané vinařské nože nahrazovány vinařskými nůžkami, převážně dvojsečnými, fungujícími na stejném principu jako běžné nůžky. V současnosti jsou ve vinohradnictví používány zpravidla běžné typy zahradnických nůžek a nožů
Tvar a velikost vinařských nožů
Jako každý jiný nůž, tak i nůž vinařský má dvě hlavní části – čepel a rukojeť. V převážné většině se jedná o nože s pevnou čepelí.
Rukojeť je zpravidla dřevěná, nasazena na trn a v přední části ,tedy u čepele, zpevněna tulejkou. Vyskytují se však i nože s tulejkou na obou koncích rukojeti. Méně častá je varianta se stopkou obloženou přinýtovanými střenkami. Rukojeti nasazované na trn jsou obvykle soustružené a až na vyjímky neprochází trn celou rukojetí.
Čepele vinařských nožů se vyskytují ve dvou základních typech - bez securis a se securis. Prvním typem jsou „srpovité nože“ s více či méně zakřivenou čepelí. Toto zakřivení může být po celé délce čepele od rukojeti až po hrot a to jak ostří tak hřbetu, nebo je čepel od rukojeti přímá a až část u hrotu je zakřivená tak, že má hákovitý tvar. V obou případech pak čepel může mít jeden hrot na části protilehlé k rukojeti (tak jako každý běžný nůž), nebo dva hroty kdy druhý hrot je na straně ostří u rukojeti. Druhý typ je v podstatě shodný s typem prvním. Zásadní rozdíl je v tom, že tento typ nože je na hřbetní straně ostří opatřen výstupkem zvaným securis, přičemž securis může být umístěno v různé vzdálenosti od rukojeti. Tvar securis není ustálen. Oba typy nožů se vyskytují v mnoha tvarových variantách.
Z dochovaných exemplářů vinařských nožů lze odvodit, že jejich velikost se v moravských vinařských regionech prakticky nezměnila od doby hradištní až do 16.století a ani v následujících stoletích nedošlo v délce čepele k podstatným změnám. Pohybovala se v rozmezí 20 až 35 centimetrů přičemž čepel měřila 9 až l5 centimetrů. V Čechách se vyvinuly nože dosahující délky až 42 centimetrů.
Pačeti vinařských obcí s vyobrazením vinařských nožů.
Erby vinařských obcí s vyobrazením vinařských nožů.
Prameny:
|
|
Vinařský nůž se securis a vytlačenou značkou z Bohutic. Po konzervaci.
Moravské zemské muzeum, inv. č. HA 142090 - foto muzeum
Dekorativní vinařský nůž
Nůž na révu, s širokou ,275 mm dlouhoučepelí, na konci hákovitě zahnutou, zdobenou na horním okraji leptaným dekorem s ptáky a úponky - ocel, slonovina, zlacení. Nůž byl vyroben v Německu v 16 století. Dar Jana II. knížete z Lichtenštejna.
Foto Bc. Luděk Wünsc - Slezské zemské muzeum.
.
Vinařský nůži ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Foto Slovácké muzeum.
Tři vinařské nože ze sbíre Okresního o muzea Mělník.
Foto Pavel Formánek st. - Nože-CZ, 1990
Vinařské nože - Itálie.
Foto Toni Pecoraro - 2009.
Vinařský nůž s kovanou čepelí zdobenou vbíjeným vzorem. je nasazena na trn a u čepele je zpevněna ocelovým kroužkem.
Fotorafie Aukro - alesdub
Vinařské nůžky ze sbíre Okresního o muzea Mělník.
Foto Pavel Formánek st. - Nože-CZ, 1990
Štěpovací nůžky – délka cca 25 cm, značeny z jedné strany G.FIGINI a z druhé strany BRESTIA,
Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně.
Foto Pavel Formánek st. r. 1991
Řemeslně vyrobený (kovaný) vinařský nůž - tržnice v Chorvatsku.
Foto Pavel Formánek st., r. 1996
Dobové obrázky s vinařskými noži.
Pramen neznámý.
Hansem Lererem kolem roku 1425
Publikováno v v: Weinhold Rudolf, DEUTTSCHES JAHRBUCH FÜR VOLKSKUNDE, Reb messer und kelter, Akademie-Verlag-Berlin 1966
Specializované vinařské expozice:
Regionální muzeum v Mikulově
Zámek 5
692 15 Mikulov
Tel.: 0625/510 255, 510 532, fax: 0625/510 819
e-mail: pokorny@rmm.cz, www.rmm.cz
Okresní muzeum Mělník
Náměstí Míru 54
276 01 Mělník
Tel.: 0206/621 915 (expozice a sklep), 621 917, fax: 0206/622 158
e-mail: muzeum@muzeum-melnik.cz, www.muzeum-melnik.cz