Nože rybičky, nůž rybička, rybička Mikov, rybička Sandrik, rybička Czechoslovakia
Kdy byla v Čechách vyrobena první rybička, není známo. S určitostí se však dá říci, že rybička byla vyráběna již za Rakouska-Uherska.
V katalogu firmy Josef Drasche & Sohn jsou vyobrazeny tři různě veliké rybičky, tvarově prakticky totožné s těmi co byly vyráběny později. Katalog bohužel není datován. Vzhledem k tomu, že je psán německy a je na něm bankovní konto uvedené ve Vídni a v Budapešti, je prakticky jisté, že katalog byl vytištěn ještě za Rakouska-Uherska, tedy před rokem 1918. Adresa pro dodání poštovních zásilek je uvedena Josef Drasche & Sohn, Wölmsdorf (česky Vilémov) a jako železniční nádraží je uveden Nieder – Nixdorf (česky Dolní Mikulášovice), z čehož jednoznačně vyplývá, že rybička byla v té době vyráběna v Čechách.
V katalogu firmy Ignác Rössler a synové je vyobrazeno pět rybiček, z čehož tři rybičky jsou tvarově prakticky totožné s těmi co byly vyráběny později. Katalog bohužel není datován. Vzhledem k tomu, že je psán německy a na stránkách je uvedeno GERMANY je prakticky jisté, že katalog byl vytištěn v době kdy byly Sudety zabrány Německem, eventuelně v době okupace celého Čekoslovenska Německem. Druhou variantu považuji za méně pravděpodobnou, neboť v té době bylo vše podřízeno válečné výrobě.
Třetí doložený výrobce rybiček v Mikulášovicích (Nixdorfu) je firma Franz Frenzel. V tomto případě se jedená o reálnou rybičku. která je velmi podobná předešlým rybičkám. Má však odlišnou hlavu a není tak štíhlá jako předešlé.
Fotografie poskytl kolega Dobroušek
Ing. Faktor ve Střeleckém magazínu č.7/2004 uvádí, že již v srpnu roku 1946 se rozhodli představitelé závodních rad německých nožířských firem pod národní správou – František Frenzel, F. J. Frenzel, Josef Drasche a syn, Julius Pilz a synové a Ignác Rössler a synové přičlenit se k slovenskému již národnímu podniku Sandrik se sídlem v Bratislavě. Tento podnik se už v roce 1947 uvádí jako vlastník bývalých německých firem pod národní správou.
Po II. Světové válce byly ještě vyrábějící firmy pod národní správou a to až do roku 1948 kdy vznikají dva národní podniky. Je to Koh-i-noor Mikulášovice a Sandrik Mikulášovice. První vyráběl kancelářské potřeby (známé značky KIN). Druhý podnik byl zaměřen na výrobu nožířského tovaru. Jejich sloučením vznikl v roce 1955 národní podnik - Mikulášovický kovoprůmysl s podnikovou značkou MIKOV. Výrobní program zůstal stejný.
Po roce 1948 byl ke znárodněnému slovenskému podniku Sandrik připojen i závod Wlasztovits, nacházející se v obci Štós, západně od Košic.
Nrodní podnik SANDRIK s ředitelstvím v Bratislavě měl i pobočný závod ve Vyškově. Nože značené znakem Vyškova s vepsaným nápisem SANDRIK se zde vyráběly přibližně od r.1950 do r.1969. Po tomto roce výroba pokračovala v již samostatném národním podniku ROSTEX, který i nadále své výrobky značil znakem města Vyškova, ovšem již bez nápisu SANDRIK.
Foto Pavel Formánek st. - NOŽE-CZ
MIKOV
Dětský kapesní nůž Rybička - 30-OK-1 a 130-OK-1B
(katalog z roku1961)
Uhlíkatá čepel
Střenky lisované, leštěné nebo pokovené, případně barevně lakované
Délka zavřeného nože 80 mm
Autorem fotografiií s modrým podklademje Pavel Formánek st. - NOŽE-CZ
SANDRIK
Foto Pavel Formánek st. - NOŽE-CZ
Rybička s pěti čepelemi. Nenení pravděpodobné, že by to bvyl běžný tovární výrobek, ale podle nýtování to vypadá, že nůž není vyroben "na kolen+".
Foto převzato z Aukra
SANDRIK VYŠKOV
- materiál čepele: nerezová ocel 420 – 55HRC
- materiál střenky: zinek
- délka výrobku: 78 mm
- délka čepele: 55 mm
- šířka čepele: 11 mm
- hmotnost výrobku: 30 g
- barva stříbrná / zlatá
Rybička s pozlacenými střenkami a čepelí z damaškové oceli PMC27.n - prototyp, který nechal vyrobit pan František Štraub, tehdy výrobní ředitel v Mikovu.Rybička ještě tři nýty. Není značena. Vzor rybičku 130-DZ-1.
RYBIČKA MIKOV - 130-DZ-1
Materiál čepele: |
PMC 27 - Damašková ocel |
Materiál střenky: |
pozlacená mosaz |
Délka výrobku: |
78 mm |
Délka čepele: |
55 mm |
Šířka čepele: |
11 mm |
Hmotnost výrobku: |
50 g |
Pouzdro: |
dřevěná dárková krabička |
4 519,- Kč
včetně 19 % DPH
RYBIČKA MIKOV - 130-DS-1
Materiál čepele: |
PMC 27 - Damašková ocel |
Materiál střenky: |
stříbro |
Délka výrobku: |
78 mm |
Délka čepele: |
57 mm |
Šířka čepele: |
11 mm |
Hmotnost výrobku: |
50 g |
Pouzdro: |
dřevěná dárková krabička |
11 888,- Kč
včetně 19 %
"INVESTIČNÍ RYBIČKA" - výjimečná záležitost...
- střenky nože jsou vyraženy z masivního 18ti karátového zlata (750/1000) - puncovány
- do oka rybičky jsou vsazeny české granáty (pyrop) s kulatým hvězdovým výbrusem
- čepel nože a hřbetní pero nože jsou vyrobeny z damaškové oceli PMC27*
- včetně luxusní dřevěné dárkové krabičky ve tvaru ČR
- každý nůž má čepel označenou výrobním číslem
Tento nožířský šperk je sestavován na základě aktuální poptávky zákazníka. To znamená, že skladem jsou jeho jednotlivé "trezorové" díly. V případě objednávky se spustí proces samotné montáže, klenotnického převážení a vystavení výrobního certifikátu. Pro více informací volejte: 604 669 966opis
Oko rybičky tvoří český granát s kulatým výbrusem.
Dřevěná dárková kazeta ve tvaru ČR s vlajkou.
Certifikát.
Čepel: damašková ocel PMC27.
Délka rybičky: 78 mm.
Čepel: 55 mm.
Výrobce: Mikov, Mikulášovice, ČR.
- Čepel nože - nerezová ocel 420 - 55HRC
- Střenka nože - zinek
- Hmotnost nože - 30g
- Délka čepele - 55mm
- Šířka čepele - 11mm
- Délka výrobku - 78mm (v zavřeném stavu
Svého času vypukla v Mikovu jakási „rybičkomanie“, jak je patrno na stránce výše. Vrchol dosahuje v sofistikované podobě někdy na přelomu roku 2017 a 2018. 1 000 kusů limitované edice kapesních nožů Rybička byla k dostání za 500 Kč v Nespresso Boutiques v Praze i v Brně a na e-shopu Nespresso www.nespresso.com od 25. října 2018 do vyprodání zásob.
Limitovaná série rybiček v počtu 1300, z čehož 1000 kusů bylo určeno na prodej, byla vyrobena Mikovu.
. Tržní cena byla 500,- Kč.
Na realizaci tohoto projektu spolupracoval Mikov s.r.o., firma NESPRESO a renomované designérské studio Olgoj Chorchoj.
Na fotografii jsou: Michal Froněk - Olgoj Chorchoj, Andrea Petrová a Siomona Jansen - Nespresso, Karel Ježek - Mikov ..
Zdroj Nespresso
2.12.2014
Autor: ČT
Celníci zabavili 300 padělaných nožů rybička. Byly dražší než originál
Praha - Celníci zabavili na trhu 300 padělků kapesních nožů Rybička, které v originálu vyrábí firma Mikov. Koncem minulého týdne je objevili ve třech desítkách kamenných prodejen po celé republice s výjimkou Plzeňského a Karlovarského kraje, řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Mikov se s plagiátorstvím svých výrobků setkal poprvé a zvažuje právní kroky.
Celníci zabavili na trhu 300 padělků kapesních nožů Rybička.Autor: Generální ředitelství cel
"Čekáme na vyjádření právníků, na jejich posouzení celého případu," řekl dnes obchodní ředitel firmy Jan Marek.
Nožíky byly na spodní části čepele neoprávněně označeny názvem Mikov, který je registrovanou ochrannou známkou, uvedl Barták. Paradoxní je, že padělky byly prodávány dráž než originální rybička. Podle dřívějších informací Mikovu je běžná cena 75 Kč, padělek byl v prodeji za 79 korun.
Mikulášovická firma vyrobí ročně na 50.000 rybiček. Na padělky přišla díky nespokojenému zákazníkovi, který si falzifikát zakoupil a poté se jej snažil reklamovat u prodejce originálu. Falzifikáty mají podle Mikovu ostré nýty, jsou jinak balené a snadno se tupí.
Plagiátorství podle ředitele firmy Miloše Paříka především poškozuje jméno společnosti. "Všechny falešné rybičky, které jsou na trhu, by mohly být vyrobeny a dodány z Mikova. To je ta první škoda, přicházíme o dodané rybičky. Škoda, která je způsobena pokažením dobrého jména Mikova, je mnohem větší. Mnoho zákazníků u nožíku v řádech desítek korun možná ani neřeší reklamaci, ale řekne si, že je to šmejd, vyhodí ho a řekne si, že si od Mikova už nic nekoupí. Je to ztráta důvěry ve značku, ve výrobce," vysvětlil dříve Pařík.
Nožířská výroba slaví letos v Mikulášovicích na Děčínsku 220. výročí. V dobách největší slávy původního národního podniku Mikulášovický kovoprůmysl, jenž vznikl na základech továrny Ignaze Röslera založené v roce 1794, mířily nože ze severu Čech do 120 zemí. V současnosti firma vyváží nejvíc na Slovensko. Výrobky dodává například i do USA.
Firma Gebruder Richartz und Söhne byla založena v německém Solingenu v roce 1900.
Rybička je větší než rybička MIKOV či SANDRIK, ale jaki je vidět z fotografie je prakticky stejná.