KDS Sedlčany , Nožířské výrobní družstvo/Cutlery Production Cooperative, Otevřené nože - nože s pevnou čepelí

Aktualizováno  23.6.2020

Vitrina umístěná v pracovně předsedy družstva se starými výrobky nožířů, které zhotovili před odchodem do důchodu.
Foto Pavel Formánek - NOŽE-CZ, červen 2020
Nůž dražený na Aukru
Kuchyňský nůž měl původně dřevěné střenky, které se bohužel nedochovaly. Podle kvality značky usuzuji, že se jedná o nůž z prvopočátku vyroby v družstvu.
 
Kuchyňský nůž který má být výrobkem KDS pro export do Egypta někdy před rokem 1990. Celková délka nože činí 290 mm z čehož čepel je dlouhá 180 mm.
Z KDS Sedlčany potvrdili, že sejedná o jejich výrobek a  poskytli i bližší informace

Čepel nože ALLIGATORje z materiálu WNR 1.4034 s jednostranným dutým výbrusem na pravé straně čepeele. Rukojeťje  vyrobeoa z polypropylenu, která má na obou stranách dva náznaky hlav nýtů.

Byla vyrobena pouze nultá série. Následně byly vyráběny nože s označením LION BRAND - viz níže.

Foto Pavel Formánek - NOŽE-CZ

 Nůž  s označením LION BRAND byl vyráběn v KDS, jako náhrada za nůž ALLIGATOR, asi od roku 1990 na zakázku pro odběratele, který tyto nože údajně prodával do Afriky. Výroba byla ukončena před rokem 2000.

Nůž má čepel dlouhou 155 mm z materiálu WNR 1.4034 a jednostranný dutý výbrus na pravé straně čepele a rukojeť vyrobenou z polypropylenu která má dva náznaky hlav nýtů.

Foto a informace KDS Sedlčany

Atypické kuchyňské nože z rodukce KDS.   

Text a fotografue poskytl obchodní náměstek KDS Ing. Jiří Boroň

 

 

Těch barevných nožů, bylo vyrobeno málo. Snad jen 10-20ks od každého. Pak byly ještě nože s imitací dřeva a mramoru a těch bylo vyrobeno celkem okolo 1000ks. Už jsou všechny ale prodané. Ani jsme je nedávali na trh. Prodávali jsme je jen na našich podnikových prodejnách a vozili jsme je i na výstavy. Většinou se lidi nad nimi jen podivovaly a koupilo si je jen pár jedinců. Černá rukojeť je prostě klasika, na kterou jsou zákazníci zvyklí, a nechtějí to měnit....

Foto Pavel Formáne - NOŽE-CZ

Foto poskytlo Kovodružstvo Sedlčany