DRUNO Praha- lidové družsvo nožířů

Aktualizováno 15.3.202

 

DRUNO - lidové družstvo nožířů Praha bylo založeno v roce, nebo těsně po roce 1950.  

Dne 1.října 1961 došlo ke sloučení s družstvem LOVĚNA Praha, čímž se stalo součástí Lověny a prakticky přestalo existovat.

Datum vzniku mi není znám. Jisté je že představenstva družstev KDS a DRUNO se snažila po několik let prosadit na Ústředním svazu výrobních družstev v Praze ( ÚSVD) souhlas ke zřízení odborného učiliště pro učební obor nožíř, které by sloužilo pro obě družstva k výuce nožířů. Po značném úsilí a mnoha intervencích předsedů obou družstev udělil ÚSVD koncem června 1955 souhlas ke zřízení učiliště v Sedlčanech. V září roku 1955 nasupili do učení učni z obou výrobních družstev, přičemž jedním ze dvou mistrů odborného výcviku byl pan František Blumtritt, uvolněný družstvem DRUNO.

 
Foto p. Sklenička
Otevřený nůž s čepelí z uhlíkaté oceli, přecházející ve stopku zakončenou závitem, na které je nasazena záštita. Za záštitou jsou navlečeny ozdobné kroužky a rukojeť. Vše je staženo matkou ve tvaru válečku, našroubovanou na závit na konci stopky. Celková délka 230 mm, délka čepele 126 mm, délka rukojeti 104 mm a tloušťka čepele 35 mm.
Foto Pavel Formánek st. - NOŽE-CZ