Šindelář František st.

       

Pan Šindelář je patrně jediný výrobce bočně vyskakovacích nožů v České republice.  

 

Nože vyrábí od roku 1976, kdy vyráběl nože s pevnou čepelí i zavírací, včetně vyskakovacích nožů se sklopnou čepelí a trvale stlačenou hybnou pružinou, pro denní praktické používání, a to nejen dle vlastních návrhů, ale i na zakázku. Postupně se specializoval na zmíněné vyskakovací nože.

Výrobu nožů má jako koníčka.

Nože jsou značeny na razníkem. Do roku 1994 to bylo tučné tiskací F. Následně začal používat značku s “country“ F okolo něhož je pět stylizovaných hvězdiček.

Materiálem používaným na čepele byla původně ocel 17029 (AK 5) a s příměsí molybdenu (AK 5 Mo), dál pak ocel 17042 (AK 9) a 14260. Díky privatizaci došlo k útlumu a nakonec ukončení výroby ocelí v Poldi Kladno začal používat zahraniční oceli a s rozšířením damaškových ocelí i ty.

 

Na kování nožů používá od počátku leštěná mosaz, bronz, matnou korozivzdornou ocel, případně titan.

Střenky rukojeti vyráběl původně z domácích dřevin – švestka a ořech, a z leštěného paroží. S dostupností exotických dřevin začal používat eben, palisandr, mahagon a další. Vyjímečně požívá titan nebo stabilizované materiály jako například mamutovinu či velbloudí kost. Srnky jsou vždy přinýtovány.                                                        

 

Od roku 1992 vystavuje pouze v Příbrami na výstavě " NOŽE "

 

List ze seznamu účastníků výstavy 
Nože ´92 Příbram.