Aquacentrum Praha, Sportklimex Praha

Aktualizováno 28.12.1917
 
 Značka používaná firmou Sportklimex převzalo po přejmenování firmyy Aquacentrum.
 
                       
 
V roce 1969 vznikla firma Sportklimex, která byla v roce 1972 přejmenována na Aquacentrum. 
Jako výrobce je sice uváděna firma Aquacentrum, ale je otázka, zda firma nože vyráběla, nebo si je nechávala vyrábět. Původně nebyl totiž nůž Piloun vyráběn firmou Sportklimex, ale podle značky na rikasu  to bylo Kovodružstvo Sedlčany, tedy KDS. Na čepeli je lept značící pro koho byl nůž vyráběn.
 
Na dalších nožích jsem značku výrobce nenašel. Předpokládám, výrobcem není uváděná firma.
 
 
Převzato z:
 
Piloun
 

Kategorie: 

Potápěčské nože

Výrobce: 

Aquacentrum Praha

Země původu: 

 ČSSR (ČR)

Rok výroby: 

 1975+

 

Vintage Diving Knife, potápěčský nůž Piloun, Czechoslovakia

 

Potápěčský nůž s obchodním označením Piloun byl vyráběný od roku 1971 v podniku Sportklimex Praha. V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let bylo vyrobeno několik typů těchto nožů. V zásadě však byly pouze dva typy. První typ má na čepeli logo výrobce KDS a rukojeť je zajištěná na konci stopky podložkou a matičkou s čepičkou. Čepel nože je opatřena třemi druhy ostří. Ostří hrany nože je tvořeno dvojitým klínovým výbrusem. Hřbet čepele je osazena pilovými zuby a směrem ke špičce má dvojité prohnutí. U patky nože je vybroušeno pět půlkruhových zářezů. Prostředkem pravé strany čepele prochází centimetrové měřítko bez číselného označení. K tomuto typu nože byla dodávána pochva z černé pryže. Na přední horní části pochvy byl uveden název podniku Sportklimex Praha a stát, ve kterém byl nůž vyroben, ve střední části zůstalo logo podniku Sportklimex a znak ryby pilouna a v dolní části nápis PILOUN. Nůž je k pochvě zajištěn kroužkem o horní část rukojetě. Pochva má na bocích výstupky k provlečení textilních řemínků s kovovými přezkami k jejímu uchycení na lýtko nohy. Těchto nožů nebylo vyrobeno příliš mnoho, proto jsou docela vzácné.

Po spojení podniku Sportklimexu s Aquacentrem Praha v roce 1972 výroba nože Piloun pokračovala jeho druhým typem. Čepel nože v podstatě zůstala stejná se třemi druhy ostří. U patky nože jsou však vybroušeny pouze čtyři půlkruhové zářezy. Má také jinou upravenou rukojeť z drsné černé umělé hmoty, do které byla stopka nože pevně zalisována. Na přední horní části pochvy se změnil název výrobce na Aquacentrum.

Byly vyrobeny i jiné typy nože Piloun. V polovině osmdesátých let jsem si nechal na zakázku vyrobit dva nože ve tvaru Pilouna. Jsou z kvalitní nerezavějící oceli a mají pouze dva druhy ostří. Na jednom z nich je na čepeli označení POSEIDON, podle švédské potápěčské firmy, jejíž výstroj jsem od roku 1978 používal. Pilové zuby tohoto nože jsou osazeny střídavě oboustranně, čímž se zesiluje jejich účinnost při řezání. Taky je jeho hmotnost o několik desítek gramů menší. Tento nůž jsem používal při potápění nejraději.

Pilouna jsem měl většinou při potápění řekách, jezerech a lomech připnutý na pravém stehně. Originál Pilouna typu 2 nebyl zrovna ideální nůž na potápění. S pochvou byl docela těžký a při plavání se mi často posunul na holenní kost.

Nůž Piloun byl od roku 1977 dodáván do ČSLA a byl součástí souprav SP-20 a SP-20D. Prodával se i ve sportovních potřebách za MOC 275.- Kčs.

Fotografie potápěčských nožů Piloun pořídil Dušan Šuráni. 

 

Technické parametry:

Výrobce: 

Aquacentrum Praha 

Čepel:

nerezavějící ocel, dvojitý klínový výbrus 

Hřbet čepele:  

osazený pilovými zuby

Délka nože: 

275 mm

Délka čepele:

158 mm

Šířka čepele: 

32 mm

Hmotnost nože bez pochvy:  

200 g

Hmotnost nože s pochvou: 

450 g

Pochva: 

pryžová

Převzato z:

Bonus vz. 85

Kategorie: 

Potápěčské nože

Výrobce: 

Aquacentrum Praha

Země původu: 

 ČSSR (ČR)

Rok výroby: 

 1985+

Vintage Diving Knife, potápěčský nůž Bonus, Aquacentrum, Czechoslovakia

"BOjový útočný NŮž Speciální" neboli BONUS byl vyráběn podnikem Aquacentrum Praha jako víceúčelový nůž pro jednotky vojskového a hloubkového průzkumu Československé lidové armády. V ČSLA byl schválen jako BONUS vz. 85. Původně byl vyvíjen pro potápěče místo zastaralého nože Piloun. Čepel nože byla vyrobena z kvalitní houževnaté ocele AK5 o vysoké mechanické odolnosti a pevnosti. Její plochá je oboustranně broušená a na jedné straně s pilovitým ostřím. Na konci nože je průvlek na pojistnou šňůrku. Rukojeť je vyrobena z tvrdé pryže a boční plochy rukojeti jsou zdrsněny příčnými zářezy. Jeho konstrukce umožňuje bodat, sekat, řezat jak rovným tak pilovitým ostřím a vést údery paticí rukojeti.

Pochva nože je z tvrzené pryže, na hoře a dole má průvleky pro upínací řemínky s kovovými přezkami k jejímu uchycení na lýtko nohy. Na přední horní části pochvy je uveden název podniku „aquacentrum“. S touto verzí pochvy byly nože prodávány nejčastěji. Armádní verze nože BONUS byla čepel mořena, a měla matný povrch. Nože ve vojenských potápěčských soupravách SP-20D byly na spodní horní straně opatřeny nerezovým průvlekem pro popruh, který byl k pochvě přichycen čtyřmi nýty.

Podle mého názoru celková koncepce vycházela ze vzorů potápěčských nožů zahraničních výrobců. A určitě chtěl Aquacentrum vyrobit pro potápěče skvělý všestranný nůž, který přispěje k bezpečnosti potápěče pod vodou. Celkové je však nůž příliš masivní, čepel příliš hrubá a pochva je vyrobena z tvrdé pryže, co zvyšuje celkovou hmotnost nože. Hodí se spíše pro sekání a bodání, než nůž vhodný pro potápěče. Zcela z nevhodného materiálu je gumový kroužek, který slouží zajištění nože proti vypadnutí z pochvy. Konec rukojeti je rozšířen na 45 mm a při uvolňování nebo zajišťování nože v pochvě, často docházelo k protržení gumového kroužku.

V různých zdrojích je uváděno, že pro armádu byl vyráběn také nůž s plochou špičkou ve tvaru dláta. Tato verze nože určitě nebyla určena pro průzkumné jednotky. Vycházela z francouzského potápěčského nože SPIRODAG a prodávala se pro potápěče pod obchodním názvem AQUASUPER.

Fotografie potápěčského nože Bonus pořídil Dušan Šuráni.

Technické parametry:

Výrobce:  

Aquacentrum Praha 

Čepel:            

nerezavějící ocel Poldi AK5 

Hřbet čepele: 

osazený 17 pilovými zuby

Celková délka nože v pochvě: 

296 mm

Délka nože:

292 mm

Délka čepele: 

150 mm

Šířka čepele:

34 mm

Hmotnost nože bez pochvy:

280 g

Hmotnost nože s pochvou:

500 g

Pochva: 

pryžová

AQUASUPER

Kategorie: 

Potápěčské nože

Výrobce: 

Aquacentrum Praha

Země původu: 

 ČSSR (ČR)

Rok výroby: 

 1985+

Vintage Diving Knife, potápěčský nůž Aquasuper, Aquacentrum, Czechoslovakia

Potápěčský nůž Aquasuper byl vyráběn v osmdesátých letech minulého století podnikem Aquacentrum PrahaKoncepce nože vycházela z francouzského potápěčského nože SPIRODAG od legendární potápěčské firmy La Spirotechnique. Tento nůž byl vyvíjen pro potápěče místo zastaralého nože Piloun. Podle katalogu podniku Aquacentrum Praha byl vyráběn ve dvou variantách: s ostrou špičkou nebo špičkou ve tvaru plochého šroubováku. Nůž s ostrou špičkou byl pak také dodáván do ČSLA jako víceúčelový nůž pro jednotky vojskového a hloubkového průzkumu. V ČSLA byl schválen jako BONUS vz. 85. Na trh byl uváděn začátkem roku 1985. V příspěvku Pavla Katze v rubrice s čím pod vodou časopisu Vodní revue č. 1/1985 je uvedeno (viz. foto), že první nože byly zřejmě dodávány z pochvou dřívějšího nože Piloun. Pro vojskové zkoušky nože Bonus byla vyrobena nová pochva, která pak byla dodávána i k noži Aquasuper.

Čepel nože byla vyrobena z kvalitní houževnaté ocele AK5 o vysoké mechanické odolnosti a pevnosti. Její plochá je oboustranně broušená a na jedné straně s pilovitým ostřím. Na konci nože je průvlek na pojistnou šňůrku. Rukojeť je vyrobena z tvrdé pryže a boční plochy rukojeti jsou zdrsněny příčnými zářezy.

Pochva nože je z tvrzené pryže, na hoře a dole má průvleky pro upínací řemínky s kovovými přezkami k jejímu uchycení na lýtko nohy. Na přední horní části pochvy je uveden název podniku „aquacentrum“.

Podle mého názoru celková koncepce vycházela ze vzorů potápěčských nožů zahraničních výrobců. A určitě chtěl Aquacentrum vyrobit pro potápěče skvělý všestranný nůž, který přispěje k bezpečnosti potápěče pod vodou. Možno ho použít také jako dláto, šroubovák, páčidlo a sekeru. Nůž je však příliš masivní, čepel příliš hrubá a pochva je vyrobena z tvrdé pryže, co zvyšuje celkovou hmotnost nože. Rozhodně nebyl příliš vhodný pro potápěče. Zcela z nevhodného materiálu je gumový kroužek, který slouží zajištění nože proti vypadnutí z pochvy. Konec rukojeti je rozšířen na 45 mm a při uvolňování nebo zajišťování nože v pochvě, docházelo často k protržení gumového kroužku.

Technické parametry:

Výrobce:  

Aquacentrum Praha 

Čepel:

nerezavějící ocel Poldi AK5 

Hřbet čepele:  

osazený 17 pilovými zuby

Celková délka nože v pochvě: 

300 mm

Délka nože: 

292 mm

Délka čepele: 

150 mm

Šířka čepele: 

33 mm

Hmotnost nože bez pochvy:  

280 g

Hmotnost nože s pochvou:  

500 g

Pochva: 

pryžová

 

ROTAČKA - skládací vrhací hvězdice 

Převzato: Vojenský historický ústav Praha

Aquacentrum Praha, podnik Ústředního výboru Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou), vyvinul pro potřeby armády v polovině 80. let 20. století vrhací hvězdici všeobecně známou pod názvem „Rotačka“. Určena měla být jednotkám vojskového, hloubkového i speciálního průzkumu ČSLA, nicméně do jejich výzbroje zavedena nikdy nebyla.

Hvězdice se skládá ze dvou ramen ve tvaru kosodélníku, šroubu, matice a podložek. Její ramena jsou dlouhá 280 mm, široká 28 mm a silná 4,5 mm. Zhruba od své poloviny je povrch každého ramene pro lepší uchopení a zamezení proklouznutí hvězdice z ruky při rozmachu zdrsněn tečkami nebo příčnými drážkami. Složená hvězdice je uložena v pouzdře z přírodní kůže se zapínáním na druk. Před jejím použitím je nutné ramena natočit kolmo k sobě a zajistit napevno pomocí středového šroubu. S účinným použitím při hodu se počítalo do sedmi metrů a při poměrně velké hmotnosti 350 g disponovala „rotačka“ až nečekanou průbojností.

Vrhací hvězdice byla do sbírky VHÚ získána v roce 1991 převodem z VÚ 1213 Nový Jičín.